Sünnet ile İlgili Anne ve Babaların Bilmesi Gerekenler İŞTE BUNLAR! I Sünnet Derisi ne işe yarar? I Sünnet yapılmasının gerekçeleri nelerdir? I Sünnet Acı Verici midir?

Bu yazılar ” https://sunnetbilgi.angelfire.com/index.html “sitesinden alıntıdır. Birkaç alıntı yapacağım. Ve sitede daha birçok bilgi bulacaksınız.

Ayrıca facebook sayfasını takip edebilirsiniz: ” https://www.facebook.com/ErkekSunneti/ ” Adı: Sünnet etme geleneğine karşı olan Müslümanlar

Takipte kalın. Bir yere ayrılmayın. Sesiniz çıksın, doğruları konuşalım!

 


 

Anne Babaların Bilmesi Gerekenler

Sünnet Nedir?

Sünnet,  penis başını kaplayan mukozal  dokunun ve deri tabakasının cerrahi olarak kaldırılmasıdır. Bu çifte tabaka daha çok sünnet derisi (penis üst derisi) olarak bilinmektedir.

Anne-Babaları konu hakkında mümkün olduğunca bilgilenmeye davet ediyoruz. İşlemin kendisinin cerrahi risklerinin farkında olmalıdırlar. Doktorunuzla adım-adım süreç hakkında konuşun. Eğer mümkünse, işlemi yapılırken (hastane vs. yerde ) kendiniz izleyiniz, ve nasıl bir şey olduğunu öğreniniz.

International Coalition for Genital Integrity, sünneti “birinci dereceden  cinsel açıdan sakatlayıcı operasyon” sınıfına sokmuştur. Konu hakkındaki resim ve videoları   Circumcision Information and Resource Pages (CIRP) websitesinden izleyebilirsiniz.

Sünnet Derisi ne işe yarar? 

Sünnet Derisinin üç işlevi vardır :  cinsel işlevi, koruyucu işlevi, ve duyarlılık işlevi

Doğum sonrasında genellikle sünnet derisi penise yapışık haldedir. Daha sonra kendiliğinden ayrılır. Bebeğe bez bağlandığı bu dönemdeki işlevi , penisi tahrişten ve yaralanmalardan korumaktır. Hayat boyunca da penis başını yumuşak ve nemli tutarak travma ve yaralanmalardan korur.

Sünnet derisindeki mukoza ve frenulum gibi belirli bölgeler;  özellikle hassas dokulardan oluşmuştur ve cinsel zevke katkıda bulunurlar. Buradaki özelleşmiş sinir uçları, cinsel zevki ve kontrolü arttırır.

* İç deri, doğrudan penis başı ile temas halinde olan mukoza tabakasıdır. Ağzın içindeki yüzey gibi olan bu tabaka, yapı, incelik özelliği, ve rengi bakımından üst-derinin (sünnet derisinin) geri kalanından farklıdır.

*Frenulum, penisten gelen ve üst-derinin iç yüzeyine eklenen özellikle hassas olan ince bir zardır.

*Ayrıca, üst-derinin iç tabakası ve genel penis derisinin kesişimi olan özel bir bölge daha vardır. Bu bölgenin üst-derinin hareketini sağlayan özel kasları vardır. Buradaki dokunma duyusu, dudaklarınki kadar gelişmiştir.

Sertleşmiş halinde penisin üstderi  içinde hareket edebileceği geniş bir alan vardır. Penis bu alan içerisinde hareket edebilir, ve tahriş olmaktan, yapay kayganlaştırıcılara duyulan ihtiyaçtan kurtulur. Penis başı ve üst-deri doğal olarak birbirlerini uyarırlar. Warren ve Bigelow,  penis üst-derisinin cinsel ilişki sırasındaki görevlerinden bazılarını açıklamışlardır.

Sünnet yapılmasının gerekçeleri nelerdir?

Sünnet yapılmasının başlıca nedenleri dinsel ve kültüreldir.

İngilizce konuşan ülkelerdeki erkeklerin çoğunluğu sünnetli olduğundan sünnet derisinin gereksiz olduğunu düşünürler. Pek çok sünnet, baba çocuğundan farklı görünmek istemediği için yapılır.

Genelde sünnet edilmiş penisin daha temiz olduğu, ya da temiz tutulmasının daha kolay olduğu söylenir. Smegma (ölü deri hücreleri, normal flora, ve doğal antibakteriyel madde lizozimi içeren salgılardan oluşan doğal madde) penis üst-derisi (sünnet derisi) mevcut olduğunda daha kolay birikir.

Sünnet için öne sürülen tıbbi nedenler : İYE’nin, yani idrar yolları enfeksiyon olasılığının azalması, penis kanseri olasılığının azalması, bu erkeklerle ilişki kuran kadınlardaki rahim kanseri riskinin azalması, ve cinsel hastalık olasılığının azalmasıdır.

Sünnetin İYE’yi azalttığına dair, literatürde tersine kanıtlar vardır. Ancak bu, sünnet hakkındaki tıbbi gerekçelerin en önde gelenidir, çünkü İYE’nin ciddi sonuçları vardır. Bu enfeksiyonlar, ne var ki çoğu defa antibiyotikler ile tedavi edilebilir. ABD’li erkek bebeklerdeki İYE olasılığı %1’dir, ne var ki kızlarda bu oran daha yüksektir. Anne sütüyle beslenen bebeklerin daha düşük İYE oranı olduğuna dair kanıtlar vardır.

Penis kanseri, oldukça nadir rastlanan bir kanser tipidir. Genellikle yaşlı erkeklerde olur, ve pek çok doktor, sünneti önleyici bir tedbir olarak düşünmez. Penis kanseri, hem sünnetli hem de sünnetsiz erkeklerde olabilir. “Maden” araştırması,  ( Fred Hutchinson Cancer Research Center, Seattle’da devam eden bir araştırma) penis kanseri vakalarının %37’sinin sünnetli erkeklerde olduğunu ortaya çıkarmıştır.

Sünnetli erkeklerin eşlerinin daha düşük rahim kanseri olasılığı olduğu iddiası, çürütülmüştür. Üst-derinin varlığının daha fazla cinsel yolla bulaşan hastalığa yol açtığı iddiası da yeni bir çalışmayla çürütülmüştür.  HIV meselesi daha fazla araştırma gerektirmektedir. Afrika’da sünnetsiz erkeklerde görülen AIDS sıklığında bir korelasyon söz konusu ise de, bunun yalnız Afrika’ya özgü olduğu, ve  başka nedenleri olduğu çok açıktır.

Hijyen

Üst derinin bakımı ve temizliği kolaydır. Genelde üst deri, doğumdan sonra bir kaç sene geri çekilmez, ve bunun için zorlanmamalıdır. Geri çekilebilir hale geldiği zaman, erkek çocukları onu her gün yıkamanın önemi konusunda eğitilmelidir.

Cinsel bölgeyi yıkanırken sudan geçirmek yeterlidir. Sert sabunlar ve aşırı yıkama, penisi tahriş edebilir, bu da, penis başının şişmesine (balanitis) yol açabilir.

Smegma, üst-deri altında oluşabilecek beyaz, yapışkan bir maddedir. Doğal salgılardan ve dökülmüş deri hücrelerinden oluşur. Geçmişte bunun kanserojen olduğundan korkuluyordu, ama bu iddia şu anda çürütülmüştür. Genel temizlik, enfeksiyon ve hastalığın önlenmesi için yeterlidir.

Eğer oğlum sünnetli değilse bunu daha sonra yapmak zorunda kalmayacak mıyım?

Sünnet derisi ile ilgili sorunlar, sorun ortaya çıktığı zaman tedavi edilebilir.

Penisin belki de en çok görülen anormalliği  “phimosis”, ya da sıkı üst deri tabakasıdır. (Bu bebeklerde olan doğal durum ile aynı değildir) Ergenliğe gelindiğinde üst deri kolaylıkla geri çekilebilir.

Eğer geri çekme mümkün olmazsa, sünneti içermeyen bir dizi yeni tedavi vardır :  Steroid kremleri, uzatma, ve preputioplasti.  Bu tedaviler henüz yayınlanmıştır ve doktorların bunlardan haberleri olmayabilir.

Eğer çocuğunuzun üst-derisi ile ilgili ciddi bir problemi var ise, ciddi enfeksiyon (balanitis xerotica obliterans) , diabete bağlı kangren gibi, o zaman etkilenen bölgenin çıkarılması tıbbi olarak önerilebilir.

Çocuğum sünnetli değilse bundan rahatsız olmayacak mı?

Çocuklar zalim olabilirler, ve diğer çocuklar hakkında eleştirebilecek çok şey bulabilirler, gözlükleri olsun, tombulluğu olsun veyahut da çilleri…. Bazı ana-babalar, çocuklarının sünnet olması gerektiğini, böylece babası, kardeşleri, veya arkadaşları gibi olacağını düşünürler. Ana-babalar olarak biz çocuklarımıza kendi vücutları hakkında iyi düşünmelerini ve kişisel farklılıklara saygı duymalarını öğretebiliriz.

Ana-babalar genellikle, çocuklarının eğer “sağlam” ise, “soyunma odasında” arkadaşlarından farklı olacağını düşüneceğinden korkarlar. İyi eğitimin buna iyi bir cevap olduğuna dair sağlam kanıtlar vardır. Eğer çocuklar, küçüklüklerinden beri normal, tam ve sağlıklı olduklarına dair eğitilirlerse, bir soyunma odasında utanacaklarına dair ihtimaller oldukça azalır.

Dini-olmayan sünnetler Avrupa, Asya, ve Güney Amerika ülkelerinde bir sorun değildir. Kanada’da erkek çocuklarının sünnet oranı, bazı bölgesel farklılıklarla birlikte kabaca %25’tir.  ABD’de bu oran  %60’ın altına düşmüştür , ve mevcut trendlerle bir kaç yıl içinde %50’nin de altına düşecektir. (Batı Amerika’da şu anda sünnet oranı %35’in de altına düşmüştür)

Çocuğumu sünnet ettirmemek için nedenler nelerdir?

Çocuğunuzun sünnet derisi, vücudunun normal sağlıklı bir parçasıdır. Vücudun herhangi bir parçası daha sonra sorunlar çıkarabilir. Üst-derinin de  daha sonra sorunlar çıkarması düşük bir olasılık olmakla birlikte mümkündür. Ne var ki çoğu sünnet derisi problemi kolaylıkla tedavi edilebilir.

Çocuğunuz bir yetişkin olduğunda sünneti kendisi seçebilir. Ama büyük bir olasılıkla bunu yapmayacaktır. Onu olduğu gibi bırakmak çocuğunuzun sağlıklı ve tam bir vücuda sahip olma hakkını temin eder.

Sünnet acı verici olabilir.

Sağlıklı bebeklerin rutin bir şekilde sünnet edilmesi ile ilgili kanıtlar inandırıcı değildir. Eğer çocuğunuzun  ilerde üst-derisi ile ilgili bir sorunu olursa, (kangren, ciddi enfeksiyon gibi sorunlar) üst-derinin kısmen veya tamamen alınması gerekebilir.  Phimosis (üst-derinin geri çekilememesi olayı, normalden çok daha uzun sürerse, steroid kremlerle ve uzatmayla tedavi edilebilir   Erkeklerin çoğunluğu hiçbir zaman böyle bir sorun ile karşılaşmayacaktır.

Sünnet Acı Verici midir?

Bebeklerin acıyı hissetmediğine dair sık tekrarlanan iddia doğru değildir. Tıbbi literatürde bebeklerin en az herkes kadar, ve belki de daha fazla acıya hassas oldukları belgelenmiştir.

Pek çok sünnet, bebeklerde anestezi ile kaynaklanabilecek sorunlar yüzünden  anestezi olmadan gerçekleştirilir. Bazen  bölgesel enjeksiyonlar yapılabilir, ama bu acıyı yoketmez. Pek çok bebek, işlem sırasında ve takip eden bir hafta ile on gün içersinde acı hissettiklerine dair işaretler vereceklerdir.  Mevcut çalışmalar, acının, işlemden çok sonra bile hatırlandığını göstermektedir.

“Acı”  anne-babaların sünnete karşı karar vermesine yeterli olabilecekken, anne-babalar, sünnetin kısa dönemli sonuçlarını değil, çocuklarının  hayat boyunca katlanacağı sonuçlarını düşünerek karar vermelidirler.

Çocuk sünnetlerinin riski var mıdır?

Sünnet bir cerrahi müdaheledir, ve bütün cerrahi müdaheleler gibi riskleri vardır.

  • Aşırı Kanama
  • Penis başının yaralanması
  • Enfeksiyon
  • Anasteziden kaynaklanabilecek sorunlar
  • Cerrahi hatalar, çok fazla deri alınması gibi
  • Nadir durumlarda komplikasyonlar ölümcül olabilir.

Sünnetli erkeklerin yüzde 20 ‘si aşağıdaki komplikasyonlardan dolayı mağdur olacaklardır.

  • [15] Uretral deliğin daralması sonucu oluşabilecek enfeksiyon, ve sonrası yaralanması , neredeyse tamamen sadece sünnetli erkeklerde görülür.
  • penisin aşırı derecede tahriş olması
  • deri köprüleri
  • sünnet yarasının kanaması
  • penis eğriliği
  • acı verici sertleşmeler
  • fizyolojik ve psikoseksüel sorunlar [21]

Eğer sünnet derisi tarafından korunmuyorsa, penis başı kuru olur. Bu kuruluk ve aşırı tahriş, sonraki senelerde ilerleyen derecelerde penis hassasiyetinin kaybolmasına yol açar. Sünnetli erkekler genelde seksten zevk alıp orgazm olabilirler.

İngilizce konuşan Batılı ülkelerde sünnet nasıl ve ne zaman başlamıştır

İngilizce konuşan ülkelerde doktorlar sünnete 1800’lerin ortalarında, mastürbasyonu önlemek gibi gerekçelerle başlamıştır. Bunu yaparken amaçlarının aynı zamanda sara, tüberküloz ve delilik gibi hastalıkları önlemek olduğunu ileri sürmüşlerdir. Bu gerekçeler bugün için tıbbi olarak kabul edilebilecek gerekçeler değildir.

 

Daha Fazla Bilgiyi nereden edinebilirim?

NOCIRC derneği ;  Telephone (415) 488-9883, : NOCIRC, P.O.Box 2512, San Anselmo CA 94979-2512, USA. http://www.nocirc.org/

Ayrıca  http://www.cirp.org/. sitesinin geri kalanında da daha fazla bilgi mevcuttur .

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.